Városlista
2025. május 4, vasárnap - Mónika

Hírek

2015. Július 18. 08:00, szombat | Belföld
Forrás: MTI

A Munkástanácsok támogatja az esélyegyenlőséget a nyugdíjazásban

A Munkástanácsok támogatja az esélyegyenlőséget a nyugdíjazásban

Aláírásgyűjtést kezd a Munkástanácsok Országos Szövetsége a foglalkozás-egészségügyi ellátás javításáért, illetve a férfiak és nők béregyenlőségének eléréséért...

Támogatják ugyanakkor azt a népszavazási kezdeményezést is, amelyet szakszervezetek a férfiak 40 év munkaviszony utáni nyugdíjazásáért indítottak.
Palkovics Imre, a Munkástanácsok elnöke az érdekképviselet pénteki budapesti sajtótájékoztatóján elmondta: két szakszervezeti konföderáció elkezdte az aláírásgyűjtést annak érdekében, hogy a nőkhöz hasonlóan a férfiak is nyugdíjba mehessenek 40 év munkaviszony után. A Munkástanácsok egyetért a céllal, és aláírásra kéri tagjait, szimpatizánsait.

A Munkástanácsok ugyanakkor úgy gondolja, nem elég a nyugdíjazásban a nők és a férfiak egyenjogúságát megteremteni, meg kell szüntetni a nők hátrányát a bérezésben, valamint arra is oda kell figyelni, hogy 40 év után ne rokkantként, betegen menjenek nyugdíjba a munkavállalók - hangsúlyozta Palkovics Imre.

Ezért az érdekképviselet támogatást kér a pénteken kiadott petíciójában megfogalmazott követelésekhez és javaslatokhoz - közölte.

Magyarországon a krónikus betegségek csaknem egyharmadát a foglalkozás-egészségügy rendszerében diagnosztizálják - ismertette az érdekképviselet elnöke. A Munkástanácsok ezért petíciójában indítványozza, hogy a munkahelyi környezetből és a munkavégzésből adódó egészségkárosító kockázatok feltárásakor kötelezően legyen jelen a szakszervezetek képviselője is a munkáltató, a foglalkozás-egészségügyi szakorvos és a munkabiztonsági szakember mellett.

Kérik, hogy a foglalkozás-egészségügyi megbízás vagy pályáztatás esetén az elbírálásnál ne a "kialkudott" ár, hanem a szakmai kritériumok megléte vagy hiánya legyen a verseny tárgya.

Javasolja a szakszervezet a munkavállalók kötelező tájékoztatását és oktatását a munkahelyi egészségkárosító kockázatokról, hogy a dolgozók tudatosan működhessenek közre egészségük megőrzésében.

A petícióban hangsúlyozzák azt is: a férfiak és a nők is 40 év munkaviszony után mehessenek nyugdíjba, ugyanakkor a 40 év alatt azonos munkáért azonos bér járjon.

Az egyenlő bért a hazai és a nemzetközi jog is megköveteli, a gyakorlatban mégis 20 százalék feletti általános eltérés van a bérezésben a férfiak javára, míg a felsővezetőknél ez a 30 százalékot is meghaladja - hangsúlyozta Palkovics Imre.

A Munkástanácsok szerint meg kell teremteni a nemek közötti kereseti különbség ellenőrzésének szabályozási és szervezeti alapjait. Létre kell hozni egy, a kormányzat és a szakszervezet képviselőiből álló bizottságot, amelynek feladata a nemek közötti kereseti különbség megszüntetésének támogatása, végrehajtása, illetve a panaszok kivizsgálása.

A Munkástanácsok elnöke kifejtette: a munkavállalói támogatással megerősítve kívánnak tárgyalásokat kezdeni az arra jogosult fórumokon.

Címkék: nyugdíj

Ezek érdekelhetnek még

2025. Május 04. 08:59, vasárnap | Belföld

Koncz Zsófia: 2026-tól félmillió, 2029-től egymillió édesanyának nem kell személyi jövedelemadót fizetnie Magyarországon

Jövőre félmillió, 2029-től pedig már egymillió édesanyának nem kell személyi jövedelemadót fizetnie Magyarországon - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szombaton a Facebook-oldalán.

2025. Május 04. 08:58, vasárnap | Belföld

Soltész Miklós: sorsfordító időket élünk Romániában és a Vatikánban is

Sorsfordító, történelemfordító időket élünk Romániában, Szatmárban, a Partiumban és Erdélyben, de a Vatikánban, a Szentszéknél is

2025. Május 04. 08:57, vasárnap | Belföld

NGM: megerősítette Magyarország államadósság-besorolását a Scope Ratings, továbbra is befektetésre ajánlott az ország

A berlini Scope Ratings megerősítette Magyarország \"BBB\" besorolását, továbbá a hitelminősítő megerősítette a korábbi stabil kilátást is.

2025. Május 03. 08:06, szombat | Belföld

A Tisza EP képviselői nem vettek részt Ukrajna gyorsított csatlakozásáról szóló szavazáson

Magyar Péter: a Tisza EP-képviselői nem szavazták meg Ukrajna gyorsított uniós csatlakozását.